РУ LV EN יד

          

Поиск по сайту

Пресса>Газеты

11. aprilī Daugavpili apmeklēja Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Prezidentei tika prezentēts viens no nozīmīgākajiem Daugavpils projektiem “ Marka Rotko mākslas Centrs Daugavpilī”. Centru plānots veidot Daugavpils cietokšņa teritorijā, Arsenāla ēkā. Valsts prezidente apmeklēja arī cietoksni, kur apskatīja šo ēku. Kā tikšanās laikā uzsvēra Daugavpils Domes priekšsēdētāja Rita Strode, projekts ir svarīgs visai Latvijai, tas ir arī projekts ar pasaules skanējumu. Marka Rotko vārds ir ļoti labi zināms visā pasaulē, abstrakcionisma-ekspresionisma mākslas novirziena radītājs. Marks Rotko ir dzimis Daugavpilī 1903. gadā. Pusaudža gados pārcēlās uz dzīvi ASV, kur arī radīja savus unikālos darbus. Uzzinot šo faktu, Daugavpilī tika uzsākts izpētes darbs, nodibināti kontakti ar Rotko ģimeni. 2003. gadā Daugavpilī plaši svinēja Rotko simtgadi un līdz ar to pilsēta apliecināja, ka var kļūt par atpazīstamu vietu pasaules kultūras kartē. Pateicoties Rotko bērniem, Kristoferam un Keitai, kā arī ASV vēstniecībai Daugavpilī izveidota Rotko zāle muzeja telpās, uzstādīta piemiņas zīme Daugavas krastā. Bet lielākais projets vēl priekšā. Tas ir Marka Rotko mākslas un informācijas centrs. Tam jākļūst arī par visa cietokšņa attīstības virzītāju. Projekts paredz nopietnus rekonstrukcijas darbus Arsenāla ēkā, kur plānots izveidot M.Rotko zāli, izstāžu zāles, konferenču telpas, mākslinieku darbnīcas. Jau ir gatavs skiču projekts, centra darbības koncepcija, projekts iesniegts ES finansējuma saņemšanai, tas tiek plaši popularizēts pasaulē. Projekta atbalsta grupas ir Itālijā, Anglijā, Dānijā.
No ASV Daugavpilī bija ieradušies arī M.Rotko bērni, viņi pilsētā nav pirmo reizi un ir vienmēr mīļi gaidīti ciemiņi. Kristofers Rotko uzsvēra: “Prieks, ka Marks Rotko ir atgriezies Daugavpilī. Prieks ir arī par to, ka mēs iepazinām tēva dzimteni un tagad ir pienācis laiks Mākslas centram, lai par Daugavpili uzzinātu pasaulē”. Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga uskata, ka attiecībā uz cietoksni Daugavpilij ir grandiozi plāni. “Tas ir brīnišķīgs projekts un īstajā vietā”, atzina Valsts prezidente. Daugavpils Domes priekšsēdētāja Rita Strode lūdza Vairu Vīķi-Freibergu kļūt par šī nozīmīgā projekta patronesi un prezidente labprāt piekrita.
Latvijas Valsts prezidente piedalījās Daugavpils sinagogas atklāšanā. Tas ir vēl viens Daugavpils un Rotko ģimenes sadarbības piemērs. Marka Rotko bērni, atdodot godu tēva dzimtenei ieguldījuši līdzekļus sinagogas rekonstrukcijā. Sinagoga celta 1850. gadā un ir vienīgā no 40 Daugavpils sinagogām, kas saglabājusies pēc II Pasaules kara. Trīs gadsimtus, līdz II Pasaules karam Daugavpilī trešā daļa iedzīvotāju bija ebreji. Daugavpils ebreju kopiena pasaulei dāvājusi daudzus pasaulslavenus zinātniekus, māksliniekus, kultūras darbiniekus. Viens no ievērojamākajiem daugavpiliešim ir Marks Rotko.
Atklājot rekonstruēto sinagogu, Valsts prezidente uzsvēra, ka pirmo reizi pēc II Pasaules kara Latvijā tiek atjaunota sinagoga. Prezidente uzskata, ka tas ir simboliski, ka šis notikums ir pavasarī, Lieldienu priekšvakarā, tas liecina par atdzimšanu.
Marka Rotko centra projekta prezentācijā un sinagogas atklāšanas cermonijā piedalījās ASV vēstniece Latvijā Ketrīna Toda Beilija, bijušais ASV vēstnieks Latvijā Braiens Karlsons ar kundzi. Tieši Braiens un Mārša Karlsoni bija tie, kas sniedza lielu atbalstu Daugavpilij, kad pilsēta uzsāka Marka Rotko projektus. Daugavpils Domes priekšsēdētāja Rita Strode izteica lielu pateicību Rotko ģimenei un ASV vēstniecībai Latvijā par palīdzību.
Rotko darbu lielākā daļa ir izvietota ASV un Eiropas muzejos. Mākslinieka darbi atrodas prestižākajā mākslas galerijā Vašingtonā un Teita mūsdienu makslas galerijā Londonā, to vērtība svārstās no 5-23 miljoniem dolāru. Un arī Daugavpilī būs dižā novadnieka darbi, būs Rotko mākslas centrs. Ir Daugavpils vēlme īstenot šo projektu, ir Rotko ģimenes atbalsts, ir projektam arī patronese, tāpēc nav šaubu, ka projekts īstenosies un noteikti būs arī pasaules mākslas cienītāju interese.

09 August 2020
19 Ав 5780


Время шабата

Осталось 5 дней.

    Зажигание свечей
  • 14 August 19:36
    Шабат заканчивается
  • 15 August 20:52

Ближайшая дата
Пятница
01 January 1970
29 Элул 5780
Вечер Рош hАшана

Поддержите наш сайт, кликните по ссылкам

Developed by: KosherDev.com


Sinagoga
Cietokšņa iela 38,
Daugavpils, LV-5400
Latvija

Is it kosher? app for IPhone, Android and many more Is it kosher? web app

В память о нашем любимом муже, отце и дедушке
Льве Эльевиче (Хайм Арье-Лейб бен Элья) Бешкине
родился 17 Марта (23 Адара) 1955 года
умер 15 Июня (19 Сивана) 2006 года