РУ LV EN יד

          

Поиск по сайту

Пресса>Газеты

11. aprīlī Daugavpili apmeklēja Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, lai piedalītos atjaunotās sinagogas svinīgā atklāšanā, tiktos ar Daugavpils domes vadību un pasaulslavenā mākslinieka Marka Rotko ģimeni.
Viens no lielākajiem nākotnes projektiem Daugavpilī ir Marka Rotko mākslas un informācijas centrs, ko iecerēts izveidot Arsenāla ēkā Daugavpils cietoksnī. Ar šo projektu tika iepazīstināta gan Valsts prezidente, gan Marka Rotko bērni Keita un Kristofers Rotko, kuri bija ieradušies Daugavpilī ar saviem dzīvesbiedriem un bērniem.

Projekta koordinatore Inga Goldberga pastāstīja, ka ēkas restaurācija notiks divos posmos, paredzēts nomainīt logus un jumtu, atjaunot fasādi, labiekārtot teritoriju un nodrošināt to ar infrastruktūru. Ēkas pirmajā stāvā paredzēts izveidot galerijas un izstāžu zāles, Marka Rotko zāli, mākslinieku darbnīcas, konferenču zāli, arhīva un informācijas telpas. Arī otrajā stāvā tiks veidotas izstāžu zāles. Pagaidām Arsenāla ēku pašvaldība īrē, bet ar laiku plāno pārņemt savā īpašumā. Jau ir izstrādāts skiču projekts, centra darbības koncepcija un projekts iesniegts ES finansējuma saņemšanai. Projekts tiek plaši popularizēts pasaulē. Atbalsta grupas tam ir Itālijā, Anglijā un Dānijā.

Pēc ēkas apskates Daugavpils domes priekšsēdētāja Rita Strode lūdza Valsts prezidenti kļūt par šī projekta patronesi un pasniedza arī oficiālu vēstuli ar šo lūgumu. Vaira Vīķe-Freiberga labprāt piekrita kļūt par projekta patronesi un atzina Marka Rotko mākslas un informācijas centra projektu par nozīmīgu, brīnišķīgu un perspektīvu. „Tas būs Daugavpils mākslas un kultūras centrs, kas pulcinās atpūsties jauniešus un ģimenes, kā arī viesus no tālām malām”, uzsvēra Valsts prezidente. Valsts prezidente cietoksnī apskatīja arī citus objektus: uzkavējās senajā lapenītē parkā, aplūkoja ēku, kurā paredzēts izvietot Daugavpils policijas pārvaldi, pārrunāja šo perspektīvu ar policijas priekšnieku Jāni Imantu Bekešu. Valsts prezidente atzina, ka cietoksnis ir perspektīva un skaista vieta. Domes priekšsēdētāja R.Strode piemetināja, ka ar laiku, iespējams, turp pārcelsies arī pašvaldība un dažādas institūcijas.

Atgādinām, ka Daugavpilī jau izveidota M.Rotko zāle Daugavpils novadpētniecības un mākslas muzejā, uzstādīta piemiņas zīme Daugavas krastā. 2003. gadā Daugavpilī plaši svinēja Marka Rotko simtgadi. Pasaulslavenais mākslinieks dzimis 1903. gadā. Viņa ģimene vēlāk pārcēlās uz dzīvi Ņujorkā, kur vēlāk viņš radījis abstrakcionisma-ekspresionisma mākslas novirzienu. M. Rotko darbu darbi atrodas ASV un Eiropas muzejos, viņa darbi tiek vērtēti ir no 5 līdz 23 miljoniem dolāru.

Daugavpilī atdzimusi sinagoga

Par nozīmīgu notikumu Daugavpilī kļuva atjaunotās sinagogas atklāšana, kurā piedalījās Valsts prezidente kopā ar dzīvesbiedru, Marka Rotko ģimene, ASV vēstniece Latvijā Ketrīna Toda Beilija, kā arī bijušais ASV vēstnieks Latvijā Braiens Karlsons ar kundzi, kuru atbalstam pateicoties Daugavpils arī sāka realizēt Marka Rotko piemiņas projektus.

Valsts prezidente uzsvēra, ka pirmo reizi pēc Otrā pasaules kara Latvijā tiek atjaunota sinagoga un tas ir simbolisks pasākums pirms Lieldienām, kas liecina par atdzimšanu.

Atdodot godu tēva dzimtenei, Marka Rotko ģimene ieguldījusi līdzekļus Daugavpils sinagogas rekonstrukcijā un palīdzējusi sakopt šo 1850. gadā celto vēsturisko ēku, kas ir vienīgā no 40 Daugavpils sinagogām, kas saglabājusies pēc kara. Līdz Otrajam pasaules karam Daugavpilī trešdaļa iedzīvotāju bijuši ebreji, tagad ebreju kopiena ir sarukusi līdz 200 locekļu.

Līdzekļus sinagogas atjaunošanai ziedojusi arī ASV Ārzemju kultūrvēsturisko vērtību aizsardzības komisija. Sinagogas nosaukums ir „Kadiša”, kas nozīmē ebreju lūgšanu par mirušajiem un reizē atdzimšanu.

Kristofers Rotko pauda prieku, ka Marks Rotko ir atgriezies Daugavpilī, ka viņi ir iepazinuši tēva dzimteni un ka tagad laiks pienācis arī Marka Rotko centram, kura izveidē viņi arī aktīvi iesaistīsies.

Pēc vizītes Valsts prezidente atzina, ka Daugavpils ir pilsēta, kas ļoti strauji attīstās un uzplaukst, ir spējīga pielāgoties modernās pasaules prasībām, tai pašā laikā atceroties un respektējot pagātnes mantojumu.


27 September 2020
9 Тишрей 5781


Время шабата

Осталось 5 дней.

    Зажигание свечей
  • 02 October 17:30
    Шабат заканчивается
  • 03 October 18:45

Ближайшая дата
Воскресенье
01 January 1970
9 Тишрей 5781
Вечер Йом Кипура

Поддержите наш сайт, кликните по ссылкам

Developed by: KosherDev.com


Sinagoga
Cietokšņa iela 38,
Daugavpils, LV-5400
Latvija

Is it kosher? app for IPhone, Android and many more Is it kosher? web app

В память о нашем любимом муже, отце и дедушке
Льве Эльевиче (Хайм Арье-Лейб бен Элья) Бешкине
родился 17 Марта (23 Адара) 1955 года
умер 15 Июня (19 Сивана) 2006 года